
Kto lubi lepić pierogi?
Ja, do tej pory miałam przekonanie, że lepienie pierogów to zbyt żmudna praca. I komu w ogóle chce się stać i je lepić. Nie chwytałam się za nie. Aż do teraz. I wiecie co? Sprawia mi to sporo radości. 😀
Mistrzynią w lepieniu pierogów jest moja teściowa. Za jednym razem lepi minimum 100 pierogów. Po co się rozdrabniać. 😉 No więc skoro mam taką specjalistkę w rodzinie, to nie mogło być inaczej jak tylko podpytać o sprawdzony przepis na ciasto. Voila! I jest! Ciasto sztos. Musicie wypróbować. Święta tuż, tuż więc przepis będzie jak znalazł.
Ilość porcji: około 20 pierogów (zależy od wielkości wycinanych kółek z ciasta)
Potrzebujesz:
Ciasto:
- 250g mąki pszennej
- 40g masła
- 100 ml gorącej wody
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka soli do gotowania pierogów
Farsz:
- 150g kapusty kiszonej (może być z marchewką)
- 100g suszonych grzybów (wcześniej namoczonych)
- 1 mała cebula
- sól, świeżo mielony pieprz
- 1 płaska łyżeczka ziaren kminku
- 1 łyżka masła klarowanego
Jak zrobić?
- Kapustę kiszoną odciśnij z nadmiaru soku i poszatkuj na drobne części. Wrzuć do rondelka, zalej wodą i gotuj do miękkości. Odcedź i odstaw żeby trochę ostygła.
- Grzyby także pokrój na mniejsze części. Przełóż do rondelka po kapuście kiszonej, zalej wodą i także gotuj do momentu aż będą miękkie.
- Następnie, rozgrzej na dużej patelni masło klarowane i zeszklij na nim cebulę. Dorzuć posiekane grzyby i smaż 5 minut od czasu do czasu mieszając. Kolejno dodaj kapustę kiszoną. Całość wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem, a także dodaj kminek. Podsmażaj kolejne 5-10 minut.
- Po tym czasie odstaw do ostygnięcia.
- Mąkę przesiej do miski. Wsyp sól i dodaj masło. Składniki zacznij łączyć ze sobą ugniatając je dłonią lub przy pomocy malaksera, tak, aby powstały grudki.
- Następnie, zacznij powoli dolewać do ciasta gorącą wodę cały czas wyrabiając ciasto. Ciasto powinno być elastyczne i nie powinno kleić się do dłoni.
- Wyrobione ciasto odłóż na kilka minut, przykrywając ściereczką aby odpoczęło.
- Podziel ciasto na dwie części. Zacznij wałkować jedną część aby osiągnąć cienki placek (około 3 mm grubości). Jeśli jest potrzeba podsyp ciasto mąką aby nie przywierało do stolnicy.
- Z przygotowanego placka wytnij kółka. Ja użyłam do tego foremki do pierogów.
- Na foremce do sklejania pierogów ułóż wycięte kółko, wypełnij środek przygotowanym farszem i zaciśnij. Jeśli nie używasz foremki, ułóż wycięte kółko z ciasta na dłoni, nałóż niewielką ilość farszu na środku, zegnij wpół i sklej brzegi ściskając ciasto palcami.
- W dużym garnku zagotuj wodę z łyżką soli. Gdy woda będzie wrzeć wrzuć pierogi. Delikatnie przemieszaj pierogi łyżką cedzakową. Przykryj garnek pokrywką aby doprowadzić wodę z pierogami ponownie do wrzenia. Gotuj pierogi 2-3 minuty od momentu wrzenia lub wypłynięcia ich na wierzch.
- Ugotowane pierogi przełóż na talerz. Aby się nie sklejały ze sobą, po odparowaniu, polej odrobiną oliwy.
- Podawaj z barszczem lub okraszone podduszoną na tłuszczu cebulą.